LITHOS natursten accepterer under ingen omstændigheder, at deres leverandører ikke tager ansvar for de arbejdsforhold, som deres ansatte arbejder under.
Dette er også tilfældet, selvom de til dels overholder en eventuel lokal lovgivning på området. Det er under ingen omstændigheder godt nok for LITHOS natursten.

Arbejdsforholdene bliver jævnligt vurderet
Derfor indgår LITHOS natursten også jævnligt i dialog omkring forbedringer af arbejdsforholdene.
Dette emne drøftes hver gang, at vi mødes med vores leverandører enten her i Europa eller i Indien.

Oplæring i korrekt brug af sikkerhedsudstyr
Mange af problemerne omkring arbejdsforhold opstår på grund af uvidenhed og manglende uddannelse. Derfor er en del af LITHOS naturstens samarbejde med deres leverandører også baseret på, at uddannelse i arbejdsforhold SKAL indgå som en del af oplæringen i produktionen af produkterne. Erfaringen er, at det ikke er nok at købe sikkerhedsudstyr i form af beskyttelse til øjne, øre, næse, mund mv. Det er også særdeles nødvendigt med oplæring i hvorfor udstyret skal benyttes og hvad konsekvenserne er, hvis ikke det anvendes.
Vores natursten bruges ofte som sten til haven, hvor de bliver brugt til at anlægge terasser, indkørsler, udendørs trapper, havebede mm.
Vores natursten bruges ofte som sten til haven, hvor de bliver brugt til at anlægge terasser, indkørsler, udendørs trapper, havebede mm.

© 1998-2026 bygogbolig.dk ApS