Læs hemmelighederne om hårdttræ

Der er farveforskelle plankerne imellem. Hver enkel træsort har sine egne nuancer som der changeres imellem. Træ er et naturmateriale og farverne kan ikke forventes at være ens for alle planker. Ipé har mere end 9 farvenuancer den skifter imellem. Den mørkeste er næste sort og den lyse kan være gylden som bangkirai. Cumaru findes som gullige og rødlige planker og af og til mørkebrun. Bangkirai er generelt mere lys end de andre træsorter og farvenuancerne er ikke så udprægede. Normalt er den lys – gullig over gylden.


De træprøver på terrassetræ som vi sender ud viser ikke de mange forskellige udtryk. En stump på ca 15x15cm er meget lidt til at bedømme en træsort ud fra. Hvis man ser prøverne samlet, så kan man danne sig et billede af, hvordan træsorterne ser ud i forhold til hinanden. Prøverne skal opbevares uden døre, eller tørrer træet ud og revner. Det samme kan ske om sommeren, hvis prøverne ligger i solen. Træprøverne har nemmere ved at udtørre end de lange terrasseplanker pga. afstanden fra endetræet og ind til kernen. Enderne afgiver fugten i træet hurtigere end kanterne.


Terrasseplanker i hårdttræ kan være glatte eller profilerede. Der er sammenhæng imellem profilen og træsorten. Ønsker man en helt bestemt profil, så er det ikke sikkert at man kan få den ønskede træsort. Vi kan lave specialfremstillede partier i særlige tilfælde, men dette kræver ordrer af en vis størrelse. Generelt er der 3 typer: 1. Glat 2. Let rillet 3. Groft rillet. Under disse typer svinger rillernes placering og antal.

Vådt terrassetræ kan være en smule glat, hvis det er vådt. Det er ikke kun fordi det er hårdttræ, det gælder også fyrretræ. Hvis der er riller i plankerne, så er de mere skridsikre på tværs af rillerne. Normalt er det ikke et problem at plankerne er glatte, da men ikke bruger terrassen så meget i regnvejr. Hvis der ønskes en mere skridsikker terrasse, så kan man pudse plankerne med sandpapir med fx korn 80 eller mindre. Der findes desuden produkter ved farvehandleren som gør at man kan påføre et skridsikkert lag sandholdigt olie.


Efter en årrække kan man synes at terrassen trænger til at bliver frisket lidt op. Solen kan have bleget træet en smule så det er blevet gråt, eller der kan være ridser etc. Et patineret terrasse kan friskes op igen på flere måder. Der er den kemiske vej og den mekaniske. Det er hårdt arbejde at pudse en træterrasse i hårdttræ ned med håndkraft. Det er uanset om man lejer en gulvafsliber eller bruger ekscentersliber. Træet er utroligt hårdt og slibemåtterne slides hurtigt ned. Terrasser med profilerede terrasseplanker kan ikke slibes ned, da det kun ændrer rillerne til at være flade. Når man vælger profilen på træet skal man overveje om der kan blive brug for at pudse terrassen ned efter nogle år. Du kan læse mere under menupunktet “oliering”. Der findes en del forskellige produkter som kan rense træet så det bliver flot igen. Ikke alle er lige effektive og det kan være nødvendigt at forsøge sig frem med metode, produkt og blandingsforhold.


Strøerne til at bygge en terrasse i hårdttræ med behøver ikke at være i hårdttræ. Der er ingen tvivl om at det bliver mest holdbart med hårdttræ, men trykimprægneret kan også anvendes. Dimensionerne er mindre hvis man anvender hårdttræ da styrken i træet er meget høj. Det er nødvendigt at forbore i strøen, hvis den er i hårdttræ. Terrasseplankerne skal altid forbores, men hvis ikke man også gør det i strøerne, så knækker skruerne. Trykimprægnerede strøer skal ikke forbores, så mister skruerne grebet. Det er en fordel at give strøerne olie eller træbeskyttelse inden dæklaget(terrassen) monteres.


Skruehullerne kan afdækkes ved at montere træpropper af hårdttræ i hullet. Terrasseland tilbyder normalt træpropper i alle de træsorter vi har terrasseplanker i. Resultatet med en terrasse med afproppede huller er et flot syn, men det tager tid at montere propperne og få dem skåret og slebet i niveau bagefter. Se evt mere under menupunkt “Propper”. Pga. forskellene i farvenuancerne i terrassetræet vil propperne ikke matche 100% i farven. Det er mest tydeligt de første par måneder, men med tiden vil træet bliver mere ensfarvet og propperne bliver mindre tydelige.

Firma Adresse
Halkærvej 131
9240 Nibe
Kontaktoplysninger

Nyeste artikler fra Stelbo

Find dit nye køkken her Stelbo
Find dit nye køkken her LÆS ARTIKEL
Nye skabe i badeværelset Stelbo
Nye skabe i badeværelset LÆS ARTIKEL
Frisk op med nye fronter på dine skabe Stelbo
Frisk op med nye fronter på dine skabe LÆS ARTIKEL
Corian bordplade og vask på mål Stelbo
Corian bordplade og vask på mål LÆS ARTIKEL
Garderobeskabe Stelbo
Garderobeskabe LÆS ARTIKEL
Dit eget design Stelbo
Dit eget design LÆS ARTIKEL
Bordstel til brug både ude og inde Stelbo
Bordstel til brug både ude og inde LÆS ARTIKEL
Spændende sofabord Stelbo
Spændende sofabord LÆS ARTIKEL
Køkkenborde efter mål Stelbo
Køkkenborde efter mål LÆS ARTIKEL
Design din egen Corian® vask Stelbo
Design din egen Corian® vask LÆS ARTIKEL
Lægning af terrasser i hårdttræ Stelbo
Lægning af terrasser i hårdttræ LÆS ARTIKEL
Corian bordplade og vask på mål Stelbo
Corian bordplade og vask på mål LÆS ARTIKEL
Læs hemmelighederne om hårdttræ Stelbo
Læs hemmelighederne om hårdttræ LÆS ARTIKEL
Frisk op med nye fronter på dine skabe Stelbo
Frisk op med nye fronter på dine skabe LÆS ARTIKEL
Sengestel efter dine mål Stelbo
Sengestel efter dine mål LÆS ARTIKEL
Nye skabe i badeværelset Stelbo
Nye skabe i badeværelset LÆS ARTIKEL
Ny "overfrakke" til trappen Stelbo
Ny "overfrakke" til trappen LÆS ARTIKEL
Find dit nye køkken her Stelbo
Find dit nye køkken her LÆS ARTIKEL
Giv facaden nyt liv Stelbo
Giv facaden nyt liv LÆS ARTIKEL
Design din egen Corian® vask Stelbo
Design din egen Corian® vask LÆS ARTIKEL

Har du produkter, der bør vises på bygogbolig.dk?

Få en redaktionel omtale af dit produkt overfor boligejere og håndværkere. Vi modtager gerne din pressemeddelelse og byggetips.

© 1998-2026 bygogbolig.dk ApS

CVR: 21347035
Usserød Kongevej 80, 1. Sal 
2970 Hørsholm 
Tlf. 70 227 227
Virksomhed