Bygninger skal trække vejret, ellers bliver de også syge!

Billige byggematerialer og ”gør det selv”-tilgangen følges ofte ad. Men iveren efter at spare penge resulterer ofte i boliger, der lider af ”åndenød”. Fugt og indeklimaproblemer lurer i kulissen. Teglbranchen opfordrer til at tænke mere langsigtet, når det gælder valg af byggematerialer og bærende konstruktioner.

Et sundt indeklima handler bl.a. om at sikre den rette luftfugtighed inden døre samt sikre, at man kun anvender materialer, der kan tåle fugtigheden. Ellers risikerer man både fugtskader, råd og skimmelsvamp i konstruktionen samt følgesygdomme hos beboerne. Det er velkendt for de fleste. Hvad der måske ikke er så velkendt, er, at vi bogstaveligt talt pakker os ind i plastik, når vi følger moderne byggeskik.


Tæthed kræver ekstra udluftning
Det er brugen af de lette, og ofte billige, byggematerialer som gips og træ kombineret med f.eks. dampspærrer af plastik, der giver problemet. Disse materialer holder meget på fugten eller er stort set uigennemtrængelige for luftens vanddamp. Da en bygnings beboere hver dag afgiver litervis af vanddamp fra udåndingen og andre aktiviteter såsom bad og madlavning, stiller konstruktioner med ekstrem tæthed store krav til bygningens udluftning, f.eks. i form af ventilationsanlæg.

Andre veje er mulige
Vil man gøre en ekstra indsats for et godt indeklima, kan man derfor overveje at erstatte de lette byggematerialer med mursten og tagsten af tegl. Tegl er et materiale med forholdsvis store porer, der gør det let for murstenen at optage fugten fra luften og udskille den hurtigt igen uden at tage skade. Beregninger fra Statens Byggeforskningsinstitut, SBi, i Danmark viser, at et fuldmuret hus er dobbelt så hurtigt til at optage og afgive vanddampen fra luften igen, end f.eks. et traditionelt træhus.

Tænk langsigtet
Tommy Bisgaard, direktør for brancheforeningerne Kalk- og Teglværksforeningen og www.bygitegl.dk, opfordrer til at tænke langsigtet, hvis man overvejer gør-det-selv-løsningerne:

”Det er fristende at vælge den billigste løsning her og nu. Men hvis først fugten får rigtig fat i de billige konstruktioner, kan det kræve en dyr totalrenovering. Her taler de mange fugtskandaler deres tydelige sprog. Et godt indeklima, hvor fugtindholdet reguleres bedst, kræver byggematerialer som tegl. Til gengæld har man så en fugtsikker bolig, der kan holde i århundreder”, udtaler han.

Læs mere om indeklima og tegl på www.bygitegl.dk eller www.teglapp.dk

Skemaet viser tiden til materialers skift fra absorption til desorption af vand samt estimeret mængde absorberet vand fra afdampningens start til skiftet.


Kilde: SBi

Partner

DANSKE TEGL

Former og farver – store og små. På højkant eller på langs. Med glaseret eller ru overflade. Der er masser af muligheder med et murstenshus med tegltag. Du kan vælge en farve til taget, en anden eller flere til facade og en helt tredje eller fjerde til teglbelægningen foran huset og i haven.

Du kan mure i kreative mønstre og vælge en spændende farve til mørtlen. Begrænsningerne er ikke givet af byggematerialerne, for mursten og tagsten er nogle af byggeriets mindste og mest spændende ”byggeklodser”. Du må faktisk selv sætte begrænsninger. Dette kan være vanskeligt, da der nemt kan være millioner af kombinationsmuligheder. Det er som at have et sæt ”legoklodser”, bare i stor skala. Her kan du få inspiration til både hus og have. Det kan også betale sig at gå en tur i kvarteret og se, hvad andre har fundet på med deres murede huse med tegltage.

Firma Adresse
Nørre Voldgade 48
1358 København K
Kontaktoplysninger
Telefon: 33323434
Hjemmeside: www.byg-i-tegl.dk

Nyeste artikler fra DANSKE TEGL

Ny teknologi og gammel viden giver arkitekter nye muligheder for at bygge æstetisk murværk i store højder DANSKE TEGL
Ny teknologi og gammel viden giver arkitekter nye muligheder for at bygge æstetisk murværk i store højder LÆS ARTIKEL
Unikke facadeudtryk hitter i moderne arkitektur DANSKE TEGL
Unikke facadeudtryk hitter i moderne arkitektur LÆS ARTIKEL
Hun sender teglet ind i fremtiden DANSKE TEGL
Hun sender teglet ind i fremtiden LÆS ARTIKEL
Teglbranchen accelererer på innovation! DANSKE TEGL
Teglbranchen accelererer på innovation! LÆS ARTIKEL
Flere boligkøbere vil have bæredygtig kvalitet DANSKE TEGL
Flere boligkøbere vil have bæredygtig kvalitet LÆS ARTIKEL

Tegl er fremstillet ud fra naturens egne råvarer: Ler evt. iblandet sand eller andre jordmineraler.

Regnvand har gennem disse år udvasket alt opløseligt materiale i leret og efterladt unikke og naturlige lerråvarer, der ved korrekt formning og brænding giver mursten eller teglsten med en meget lang levetid, der ikke overgås af andre traditionelle byggematerialer.

Teglbranchen kræver miljøvaredeklaration fra ”vugge-til-grav” DANSKE TEGL
Teglbranchen kræver miljøvaredeklaration fra ”vugge-til-grav” LÆS ARTIKEL
Bæredygtigt og sundt skolebyggeri hitter DANSKE TEGL
Bæredygtigt og sundt skolebyggeri hitter LÆS ARTIKEL
Våd vinter øger risiko for alvorlige fugtskader, som skyldes dårlige tage DANSKE TEGL
Våd vinter øger risiko for alvorlige fugtskader, som skyldes dårlige tage LÆS ARTIKEL
Våd vinter øger risiko for alvorlige fugtskader, som skyldes dårlige tage DANSKE TEGL
Våd vinter øger risiko for alvorlige fugtskader, som skyldes dårlige tage LÆS ARTIKEL
Teglbranchen kritiserer det stigende gambleri i byggebranchen DANSKE TEGL
Teglbranchen kritiserer det stigende gambleri i byggebranchen LÆS ARTIKEL
Tegl i haven DANSKE TEGL
Tegl i haven LÆS ARTIKEL
Rå murstensvægge ny bæredygtig indretningstrend DANSKE TEGL
Rå murstensvægge ny bæredygtig indretningstrend LÆS ARTIKEL
Mursten og tegl som udsmykning DANSKE TEGL
Mursten og tegl som udsmykning LÆS ARTIKEL
Ulidelig varme inden døre DANSKE TEGL
Ulidelig varme inden døre LÆS ARTIKEL
Nyd sommeren i inspirerende havemiljøer DANSKE TEGL
Nyd sommeren i inspirerende havemiljøer LÆS ARTIKEL

Tegl er fremstillet ud fra naturens egne råvarer: Ler evt. iblandet sand eller andre jordmineraler.

Regnvand har gennem disse år udvasket alt opløseligt materiale i leret og efterladt unikke og naturlige lerråvarer, der ved korrekt formning og brænding giver mursten eller teglsten med en meget lang levetid, der ikke overgås af andre traditionelle byggematerialer.

Teglbranchen kræver miljøvaredeklaration fra ”vugge-til-grav” DANSKE TEGL
Teglbranchen kræver miljøvaredeklaration fra ”vugge-til-grav” LÆS ARTIKEL
Tegl i haven DANSKE TEGL
Tegl i haven LÆS ARTIKEL
Rengør og beskyt murstensvæggen mod fedtstænk DANSKE TEGL
Rengør og beskyt murstensvæggen mod fedtstænk LÆS ARTIKEL
Fare for overophedning af boliger og energiøkonomien DANSKE TEGL
Fare for overophedning af boliger og energiøkonomien LÆS ARTIKEL
Tegl - den enkle vej til drømmehuset DANSKE TEGL
Tegl - den enkle vej til drømmehuset LÆS ARTIKEL

Har du produkter, der bør vises på bygogbolig.dk?

Få en redaktionel omtale af dit produkt overfor boligejere og håndværkere. Vi modtager gerne din pressemeddelelse og byggetips.

© 1998-2026 bygogbolig.dk ApS

CVR: 21347035
Usserød Kongevej 80, 1. Sal 
2970 Hørsholm 
Tlf. 70 227 227
Virksomhed