Det var et ansigtsløft ud over det sædvanlige, da et anonymt hus på en af Esbjergs bedre adresser blev til en perle med havudsigt.
Når man ser huset i dag, er det svært at forestille sig.
Men i mange år stod der på den attraktive grund i nærheden af havet i Esbjerg et klassisk lille parcelhus, som man næppe ville standse op ved, med mindre man havde et ærinde.
Men efter en gennemgribende total-renovering står huset i dag som en arkitektonisk perle, hvor der er leget med mulighederne i grunden, skabt mange spændende vinkler og detaljer – samt ikke mindst tilføjet en førstesal, der har bragt det eftertragtede vand tættere på øjet.
Til at skabe det rigtige udtryk er der brugt ivarssons eksklusive facadeplade Frontline i en mørk grå sammen med en hvid plade i en række inddækninger. Arkitekten ønskede en stærk, blivende farve, og det elegante, grå udtryk understreges af de slanke, sorte vinduer og hvide, pudsede facade-stykker.
Frontline-pladen har samtidig en ekstra stærk overfladebehandling, der ikke blot gør pladen oplagt til det nordiske klima, men også den våde, salte havluft, det “nye” gamle hus nu står og troner i.
Få flere informationer på ivarsson.dk,, læs mere her
Kometvej 36
6230 Rødekro
Du får gratis lækkert nyhedsbrev med byggetips og viden om byggematerialer, der hjælper dig i valget af produkt til dit byggeri.
Få en redaktionel omtale af dit produkt overfor boligejere og håndværkere. Vi modtager gerne din pressemeddelelse og byggetips.