Når der skal plantes nye blomster i altankassen eller i krukkerne, så vil vi gerne have, at de står flot så længe som muligt.

Når du bruger en fiberdug – en såkaldt undervandingsdug med navnet SplitLayer™ – opnår du bedre dræning og rodudvikling i dine altankasser og krukker.
Det er meget nemt at bruge Fibertex SplitLayer™. Du skal blot lægge fiberdugen mellem Leca og plantejorden, inden du planter blomsterne i altankassen.

Undervandingsdug til altankasser
Den nye fiberdug med navnet Fibertex SplitLayer™ er ideel til altankasser og krukker.
Formålet med undervandingsdugen er, at den skal separere Leca og plantejorden. Du opnår derved bedre dræning og rodudvikling i dine altankasser og krukker.
Sådan gør du

Brugsvejledning for Fibertex SplitLayer™
Hvis du har købt Fibertex SplitLayer™, kan du på denne side under brochurer finde brugsvejledningen.
For at styrke vores markedsposition og øge vores konkurrenceevne vil vi blandt andet fastholde en høj kvalitet gennem hele værdikæden.
For at styrke vores markedsposition og øge vores konkurrenceevne vil vi blandt andet fastholde en høj kvalitet gennem hele værdikæden.

© 1998-2026 bygogbolig.dk ApS