Ny kompakt akku-kombi DYNAMIC-skruemaskine

Det er praktisk at have akku-skruemaskine og akku-slagborefunktion i en og samme maskine, især hvis den vel at mærke er så lille, at man kan arbejde på selv de mest besværlige steder. Sådan en kombination findes i den nye og ekstremt kompakte kombimaskine GSB 18 V-LI Dynamic Professional eller GSB 14,4 V-LI Dynamic Professional fra Bosch. Som noget helt nyt er disse kombimaskiner udstyret med en utrolig robust og kraftfuld fire-polet motor og et nyudviklet to-trins-gear, der gør det muligt at arbejde med lavt omdrejningstal og stor kraft i første gear eller med højt omdrejningstal med tilpasset kraft i andet gear. Begge akku-skruemaskiner har integreret slagbor, og 18 V-udgaven kan prale med et drejningsmoment på 67 Nm selv i hårde materialer. Den kan fx bore op til 55 huller med en diameter på op til 13 mm i hårdt murværk eller skrue 501 stk. spunskruer (6 x 60 mm) på kun én akku-opladning.


Skruer og borer, hvor andre giver op
Maskinen er designet så kompakt, at den kan anvendes, hvor pladsen er trang, og hvor større maskiner ikke kan komme til. Den vejer kun 1,6 kg, og med en totallængde på kun 195 mm er GSB 18 V-LI Dynamic Professionel den absolut korteste akku-kombimaskine i sin klasse. Endnu en fordel er, at den er udstyret med et ergonomisk håndtag med softgrip-belægning, der sikrer et godt greb og god kontrol, så man kan lave præcise skruninger eller boringer i lang tid ad gangen uden at give køb på komforten.

En maskine – mange muligheder
Maskinen er ideel til messeopbygning, butiksindretning eller lignende, der indebærer utallige skrue- og boreopgaver. Auto-Lock-funktionen gør værktøjsskifte muligt med kun én hånd, og motoren er yderst udholdende. Den leverer en perfekt kraftoverføring, uanset om man skruer eller borer. Desuden har den indbygget udløbsbremse, der gør serieskruning i så forskellige materialer som træ, metal og murværk lige til at gå til.

Ny teknologi beskytter batteriet (ECP)
Lithium-ion-batteriet giver fuld ydelse fra start til slut, for teknologien sikrer hurtig opladning når som helst og har op til fire gange så lang levetid som andre batterier. Bosch GSB 18 V-LI Dynamic Professional og lillebroderen GSB 14,4 V-LI Dynamic Professional er begge udstyret med Bosch’ ”Flexible Power System” (3,0-2,6-1,3 AH), så man kan benytte tre akku-lithium-ion-batterier pr. voltklasse. Premium-batteriet har en kapacitet på 3 Ah, hvilket er ideelt, når man skal i gang med større skrueopgaver. Vælger man i stedet Compact-batteriet (1,3 Ah), får man et lettere batteri, og det er at foretrække, når man skal arbejde over hovedhøjde og på meget lidt plads. Premium-batteriet garanterer særlig lang levetid med ”Electronic Cell Protection” (ECP), der beskytter mod overbelastning, overopvarmning og fuldstændig afladning. Endelig kan man selvfølgelig benytte lithium-batterierne til Bosch’ andre akku-maskiner i Dynamic-, Light- og Robust-serierne

Fås med ny handy transportkasse
Akku-bore/skruemaskinerne GSB 18 V-LI Dynamic Professional og GSB 14,4 V-LI Dynamic Professional kan købes hos førende forhandlere af professionelt værktøj landet over sammen med den nye transportkasse L-Boxx. Her medfølger enten to 18 V-batterier eller to 14,4 V-batterier og en hurtigoplader.

Firma Adresse
Telegrafvej 1
2750 Ballerup
Kontaktoplysninger
Telefon: 44898989
Hjemmeside: www.bosch.dk

Nyeste artikler fra Robert Bosch A/S

Solfanger Topmodel Robert Bosch A/S
Solfanger Topmodel LÆS ARTIKEL
En borehammer er ikke bare en borehammer Robert Bosch A/S
En borehammer er ikke bare en borehammer LÆS ARTIKEL
Danske haveentusiaster er flittigst på tasterne Robert Bosch A/S
Danske haveentusiaster er flittigst på tasterne LÆS ARTIKEL
Et rovdyr af en dyk- og rundsav bider fra sig Robert Bosch A/S
Et rovdyr af en dyk- og rundsav bider fra sig LÆS ARTIKEL
Præcision, præcision og atter præcision Robert Bosch A/S
Præcision, præcision og atter præcision LÆS ARTIKEL
Det skal mærkes, at man er et håndværkertalent Robert Bosch A/S
Det skal mærkes, at man er et håndværkertalent LÆS ARTIKEL
To nye bordrundsave gaber over endnu mere Robert Bosch A/S
To nye bordrundsave gaber over endnu mere LÆS ARTIKEL
Få millimeterpræcision med stærk kap- og geringssav Robert Bosch A/S
Få millimeterpræcision med stærk kap- og geringssav LÆS ARTIKEL
Tre nye ligeslibere fjerner alle forhindringer Robert Bosch A/S
Tre nye ligeslibere fjerner alle forhindringer LÆS ARTIKEL
Kompakt og kampklar til beton Robert Bosch A/S
Kompakt og kampklar til beton LÆS ARTIKEL
Batteridrevet multisliber Robert Bosch A/S
Batteridrevet multisliber LÆS ARTIKEL
Design din egen træskål med DREMEL ® Stylus Robert Bosch A/S
Design din egen træskål med DREMEL ® Stylus LÆS ARTIKEL
BOSCH kap-/geringssav med maksimal præcision Robert Bosch A/S
BOSCH kap-/geringssav med maksimal præcision LÆS ARTIKEL
Skær for med en akku-bajonetsav Robert Bosch A/S
Skær for med en akku-bajonetsav LÆS ARTIKEL
Dremel uden kabel klar til brug Robert Bosch A/S
Dremel uden kabel klar til brug LÆS ARTIKEL
Giv haven skarpe kanter Robert Bosch A/S
Giv haven skarpe kanter LÆS ARTIKEL
DREMEL® Fuld styrke og ingen ledning Robert Bosch A/S
DREMEL® Fuld styrke og ingen ledning LÆS ARTIKEL
Tre nye ligeslibere fjerner alle forhindringer Robert Bosch A/S
Tre nye ligeslibere fjerner alle forhindringer LÆS ARTIKEL
Den første batteridrevne plæneklipper med samme kraft som en el-plæneklipper Robert Bosch A/S
Den første batteridrevne plæneklipper med samme kraft som en el-plæneklipper LÆS ARTIKEL
Panelsav med stor skærekapacitet og præcision Robert Bosch A/S
Panelsav med stor skærekapacitet og præcision LÆS ARTIKEL

Har du produkter, der bør vises på bygogbolig.dk?

Få en redaktionel omtale af dit produkt overfor boligejere og håndværkere. Vi modtager gerne din pressemeddelelse og byggetips.

© 1998-2026 bygogbolig.dk ApS

CVR: 21347035
Usserød Kongevej 80, 1. Sal 
2970 Hørsholm 
Tlf. 70 227 227
Virksomhed