Øresundskollegiet vil gerne have øget belysning og samtidig spare på energien. Lindpro har hjulpet med LED og akustisk lysstyring, der sikrer, at ingen områder ligger mørke hen. Det giver øget tryghed og komfort for de ca. 1500 beboere.
Kollegiedemokrati
Øresundskollegiet består af 12 blokke med i alt 1.024 lejemål – alle med eget bad og toilet og langt hovedparten med eget køkken. Alle unge under uddannelse kan ansøge om en bolig. Har man lyst, kan man som beboer i øvrigt få medindflydelse på aktiviteter og udbud af faciliteter via forskellige udvalg. Miljøudvalget deltog i processen omkring ny belysning i vandrehallen i forbindelse med, at gangen skulle males. Mogens Rasmussen, inspektør på Øresundskollegiet fortæller:
“Beboerrådet bliver inddraget i vores beslutningsprocesser, også omkring LED-belysning i vandrehallen. Samlet set bruger vi årligt 2½ million kr. på strøm, men vi kan ikke se, hvor stor en andel beboernes forbrug udgør. Vi mærker til gengæld tydeligt, at vi sparer mange mandetimer på udskiftning af lyskilder, fordi LED holder meget længere.”
Tryghed og energibesparelser
Ud over besparelser på energi og arbejdstid ønsker Øresundskollegiet også et bedre lys i vandrehallen. Lindpro bliver inddraget i et samarbejde med den tilknyttede arkitekt, der varetager selve renoveringen.
“Vi har haft et reelt og godt samarbejde med Lindpro, der har vist os forskellige muligheder med LED-belysning. De har sikret den ønskede kvalitet af både løsningen og leverandøren af lyskilder. Vi har haft rig mulighed for at vælge blandt flotte designs med lys, der er langt varmere i farven end tidligere”, beskriver Mogens Rasmussen og fortsætter:
“Resultatet er en energibesparende LED-belysning, der giver mere lys og stadig kører døgnet rundt for at skabe komfort og tryghed – vi har ikke længere mørke og triste områder. Derudover reguleres lyset både ud fra dagslys og ud fra aktivitet i områderne via akustisk lysstyring, hvilket giver yderligere besparelser. Vi kan kun være tilfredse.”
Fordele med akustisk lysstyring
Bevægelsessensorer ser ikke alt. Akustiske detektorer hører til gengæld alt, selv lyde menneskets øre ikke opfanger f.eks. lydbølgen, når en dør åbnes. Lyddetektorerne hører om hjørner og bag stolper. Fordele ved Lindpros akustiske lysstyring er:
Fabriksparken 58
2600 Glostrup
Du får gratis lækkert nyhedsbrev med byggetips og viden om byggematerialer, der hjælper dig i valget af produkt til dit byggeri.
Få en redaktionel omtale af dit produkt overfor boligejere og håndværkere. Vi modtager gerne din pressemeddelelse og byggetips.