Forestiller man sig det nye 6 procents lån fra før i en situation, hvor renteniveauet er steget til 10 procent, ja, så kan 6 procents lånet indfries til omkring kurs 60.
Her kan man altså nedbringe sin restgæld på lånet med ca. 40 procent, mod at renten på det reducerede lån stiger fra 6 procent til 10 procent. Det vil ofte kunne betale sig, også selv om ydelsen måske stiger lidt.
Ved at konvertere op i rente, opnår man også muligheden for at konvertere ned igen, hvis renten falder igen, og dermed opnå en yderligere besparelse på ydelserne.
Ovennævnte eksempler illustrerer konvertering i en let forenklet form, idet der vil være en række omkostninger forbundet med konverteringer: Kurtage af køb/salg af obligationer, ekspeditionsgebyrer m.v. Det har vi set bort fra her for at bevare overblikket, og normalt indkalkuleres disse omkostninger blot i det nye lån i forbindelse med konverteringen.
Banken eller den finansielle rådgiver, som forestår konverteringen, vil kunne gennemregne konsekvensen incl. omkostninger, og så kan man jo forholde sig til om udbyttet af konverteringen er tilstrækkelig, og ellers kan man jo blot vente, til renten er steget eller faldet yderligere.

© 1998-2026 bygogbolig.dk ApS