I år er det 20 år siden, at Mads Odgård satte de sidste streger til den kedel, der siden er blevet et ikon for minimalistisk og tidløst design. Kedlen blev tegnet for Raadvad, og for at markere jubilæet lancerer virksomheden nu kedlen med en ny fløjte, der komplimenterer designet og fuldender kedlens udtryk og funktionalitet.
For to årtier siden banede Odgård-kedlen med det skulpturelle udtryk og æstetiske design sig vej ind på komfurer og i køkkener landet over. Siden er kedlen blevet et klassisk og fornemt eksempel på enkelt design, der holder år efter år.
Mads Odgård, der står bag kedlens udtryk, har nu udviklet en fløjte, som løfter både design og funktionalitet til nye højder. Det gør kedlen til et stærkt alternativ til den almindelige elkedel, som nu endelig kan sendes på pension og erstattes med et ikon, der også holder i de næste mange årtier.

Lynhurtig opvarmning
Foruden æstetisk og brugbart design er kedlens kogeegenskaber i top – især hvis familien har et induktionskomfur. På denne type kogeplade får Odgård-kedlen nemlig vandet i kog lige så hurtigt som en klassisk elkedel. Og når vandet koger, træder den nye fløjte i karakter og giver besked om, at vandet er klar.
Kedlen har en kapacitet på 1,7 liter, så kommer naboen forbi eller banker uanmeldte gæster på, er der hurtigt kogt vand til sund grøn te eller klassisk sort earl grey.

Fakta om Odgård-kedlen
• Mads Odgård designede kedlen for Raadvad i 1989.
• Det minimalistiske og tidløse design er siden blevet et ikon for vandkedler.
• I år kan Odgård-kedlen fejre 20-års jubilæum, og i den anledning har Mads Odgård de-signet en fløjte, der fuldender kedlens udtryk og øger funktionaliteten.
• Fløjten kan købes separat, så står kedlen allerede på komfuret, er det nemt at opdatere den.
• Kedlen har en kapacitet på 1,7 liter, og på induktionskomfur koger den vandet lige så hurtigt som en elkedel.
• Raadvad giver ti års garanti på Odgård-kedlen.

Vejledende priser inkl. moms
I jubilæumsperioden har Odgård-kedlen inklusiv fløjte en pris på 399 kroner. Fløjten kan desuden købes separat til 49,75 kroner
Fiskars har været med i køkkenet og ved bordet hos danskerne i 250 år - og med god grund. Find mange flotte, spændende og sjove ting til dit køkken.
Har du nogensinde trådt i en tidsel i bare fødder? Ikke ligefrem det rareste, når man regner med blødt græs mellem tæerne. Men nu kan du undgå den slags ubehagelige overraskelser ved at holde din have fri for ukrudt med vores praktiske haveredskaber.
Har du nogensinde trådt i en tidsel i bare fødder? Ikke ligefrem det rareste, når man regner med blødt græs mellem tæerne. Men nu kan du undgå den slags ubehagelige overraskelser ved at holde din have fri for ukrudt med vores praktiske haveredskaber.

© 1998-2026 bygogbolig.dk ApS