Når VELUX ovenlysvinduerne skal placeres højt oppe, som f.eks. ved kippen eller når de skal leveres med markise eller rulleskodde, kan du gøre det nemmere for din kunde ved at anbefale el-betjente produkter.
Hvis det drejer sig om nyopsætning af VELUX ovenlysvinduer, kan du anbefale VELUX INTEGRA® vinduer. Her er motor, styring og regnsensor integreret i vinduet, som enkeltvis kan styres fra en fjernbetjening. Ved vinduer, der placeres uden for rækkevidde, bør du forberede for el-betjening ved at montere VELUX multikabel, selv om kunden ikke fra starten vil installere el-betjening.
Alle VELUX vinduer af typen GGL og GGU kan eftermonteres med motor, styringer, sensorer og fjernbetjening. Dog kan brand- og røgventilation ikke monteres på GGU.
Det sidste nye er, at du nu kan levere VELUX rullegardin, markise og rulleskodde med solcelle-elforsyning, der ikke kræver styresystem. Så kan det vist ikke blive lettere.
Skemaet giver dig overblik over mulighederne, og du kan se meget mere i VELUX brochurerne.
Breeltevej 18
2970 Hørsholm
Du får gratis lækkert nyhedsbrev med byggetips og viden om byggematerialer, der hjælper dig i valget af produkt til dit byggeri.
Få en redaktionel omtale af dit produkt overfor boligejere og håndværkere. Vi modtager gerne din pressemeddelelse og byggetips.