En ny Philips-lavenergipære med to sensorer sørger for, at pæren tænder automatisk, når det begynder at blive mørkt og slukker igen, når det bliver lyst. Derfor behøver du ikke et tænd- og slukur, som hele tiden skal ændres i takt med, at dagen bliver kortere eller længere.
Og hvordan kan pæren så finde ud af det? Den har to sensorer, hvoraf den ene registrerer lysniveauet, så pæren tænder sammen med vejbelysningen og slukker igen, når det bliver lyst. Den anden sensor registrerer typen af lys. En funktion som gør, at den er tændt lige så længe, den ikke registrerer lys fra en almindelig elpære.
Desuden kan pæren også anvendes i udendørs lamper med en opal eller hvid skærm samt indendørs, hvis pæren er placeret nær et vindue, så sensoren kan registrere dagslyset.
Lavenergipæren er på 15 watt, som i lysstyrke svarer til en almindelig elpære på 75 watt. Pæren måler 145 x 58 millimeter (længde x diameter) og har en almindelig stor sokkel. Pæren holder i 8.000 timer og er klassificeret i energiklasse A, hvilket betyder, at den kun bruger en femtedel af den energi en almindelig elpære bruger, fortæller trade marketing manager Berit W. Poulsen, Philips Lys A/S.
Lavenergipæren er særlig velegnet i de nordiske lande, fordi den kan tænde ned til minus 20 grader.
Pæren er således ideel til udendørs belysning, ligesom den har en præventiv virkning, hvis ubudne gæster nærmer sig huset.
Trænger du til mere inspiration?
Prøv selv at lege med lyset! Få inspiration til rigtig og effektfuld brug af lys i hjemmet på linket nedenfor.
Frederikskaj 6
2450 København S
Du får gratis lækkert nyhedsbrev med byggetips og viden om byggematerialer, der hjælper dig i valget af produkt til dit byggeri.
Få en redaktionel omtale af dit produkt overfor boligejere og håndværkere. Vi modtager gerne din pressemeddelelse og byggetips.