Hvad skal du så vælge, når vi begynder at spørge til, om du vil have indbygget eller ekstern motor? Det er desværre ikke altid dit eget valg. Alle Thermex’ emfang fås naturligvis enten med indbygget eller ekstern motor. Det er dog ikke alle boliger, der opfylder kravene til en ekstern motor.

Indbygget motor
Emfang med indbygget motor tilsluttes et aftræksrør ud til det fri, f.eks. gennem en mur.

Ekstern motor
Emfangets motor placeres væk fra emfanget, f.eks. på loftet, taget eller udvendigt på en væg. Det giver større udsugningskapacitet og støjer mindre. Kan også tilsluttes eksisterende centraludsugning.
Recirkulering
Emhætter til recirkulering er indbygningsemhætter med et aktivt kulfilter, der renser luften, inden den sendes ud i rummet igen. Bruges typisk i boliger, hvor der ikke er aftræk til det fri samt i lejligheder, hvor man ikke må tilslutte motor til ventilationsanlægget.
Thermex designer og udvikler emhætter og emfang og har gennem næsten 50 år leveret løsninger til både private og erhvervslivet.
Thermex designer og udvikler emhætter og emfang og har gennem næsten 50 år leveret løsninger til både private og erhvervslivet.

© 1998-2026 bygogbolig.dk ApS