Historisk udvikling i rentefradraget

Før 1987 havde rentefradraget en værdi på helt op til 73 procent svarende til, at husejeren reelt kun skulle betale 27 øre for hver krone af renteudgifterne.

Fra 1987 til 1993 blev værdien af rentefradraget aftrappet fra 73 procent til ca. 50 procent.

Fra skattereformen i 1993 og frem til 1998 blev rentefradraget yderligere aftrappet fra 50 procent til ca. 46 procent.

Pinsepakken (medio 1998) medførte som det væsentligste element en ny aftrapning af fradragsværdien for renter fra 46 procent til ca. 32 procent i perioden 1998-2001. Aftrapningen af rentefradragsværdien til 32 procent er allerede fuldt gennemført fra og med år 2001.

Aftrapning af rentefradraget sker i praksis ved, at negativ kapitalindkomst (renteudgifter) fra og med 1999 ikke længere kan trækkes fra ved beregning af mellemskat. Skatteværdien bliver i den anledning reduceret med 6 procent. Herudover reduceres bundskatten med 0,5 procent i 1999, således at skatteværdien af renteudgifter nedsættes i alt med 6,5 procent.

Skatteværdien af rentefradraget reduceres yderligere i år 2000 ved, at renteudgifter kun kan fratrækkes med halvdelen ved beregning af bundskatten.

Fra og med år 2001 kan negativ kapitalindkomst (renteudgifter) ikke længere fratrækkes ved beregning af bundskat. Rentefradraget kan i år 2001 alene fratrækkes ved beregning af skat til amt, kommune og kirke, hvilket i en typisk kommune vil udgøre 32 procent.

Lempelse for personer med meget høje renteudgifter i forhold til indkomst

Personer med høje renteudgifter i forhold til indkomsten kan få en særlig godtgørelse frem til og med år 2005.

Godtgørelsen beregnes af den del af personens renteudgifter, der overstiger 20 procent af personens personlige indkomst. Ægtefællers indkomster lægges sammen ved denne vurdering. Godtgørelsen beregnes af det overskydende beløb med 4 procent i år 2000, 8 procent i år 2001 og 2002, 6 procent i år 2003 samt 2 procent i år 2005.

Hvis en person f.eks. i år 2000 har renteudgifter på 150.000 kr. og en personlig indkomst på 400.000 kr., vil han være berettiget til en skattefri godtgørelse på 80.000 x 4 procent = 3.200 kr.

Firma Adresse
Usserød Kongevej 80
2970 Hørsholm
Kontaktoplysninger
Telefon: 45162050
Hjemmeside: www.bygogbolig.dk

Nyeste artikler fra bygogbolig.dk ApS

Få en vintønde som cool bar i mandehulen bygogbolig.dk ApS
Få en vintønde som cool bar i mandehulen LÆS ARTIKEL
Få hjælp til økonomiske besparelser bygogbolig.dk ApS
Få hjælp til økonomiske besparelser LÆS ARTIKEL
Flotte plankeborde bygogbolig.dk ApS
Flotte plankeborde LÆS ARTIKEL
Hvordan ser fremtiden ud for byggeriet? bygogbolig.dk ApS
Hvordan ser fremtiden ud for byggeriet? LÆS ARTIKEL
Boligejeres uvidenhed kan ende i bødestraf og erstatning bygogbolig.dk ApS
Boligejeres uvidenhed kan ende i bødestraf og erstatning LÆS ARTIKEL
Vi ønsker os flere lærepladser til jul bygogbolig.dk ApS
Vi ønsker os flere lærepladser til jul LÆS ARTIKEL
Jordkørsel og materialer til bygge- & anlægsopgaver bygogbolig.dk ApS
Jordkørsel og materialer til bygge- & anlægsopgaver LÆS ARTIKEL
Nemt Fundament har skruet sig fast i Nansensgade bygogbolig.dk ApS
Nemt Fundament har skruet sig fast i Nansensgade LÆS ARTIKEL
Ifö Acrylic badekar til indmuring bygogbolig.dk ApS
Ifö Acrylic badekar til indmuring LÆS ARTIKEL
Boligen er også en investering bygogbolig.dk ApS
Boligen er også en investering LÆS ARTIKEL
Smart brusekabine bygogbolig.dk ApS
Smart brusekabine LÆS ARTIKEL
Madlavning bygogbolig.dk ApS
Madlavning LÆS ARTIKEL
Beslag og hængsler bygogbolig.dk ApS
Beslag og hængsler LÆS ARTIKEL
Vedligeholdelse og rengøring bygogbolig.dk ApS
Vedligeholdelse og rengøring LÆS ARTIKEL
Træsommerhuset bygogbolig.dk ApS
Træsommerhuset LÆS ARTIKEL
Armaturtyper bygogbolig.dk ApS
Armaturtyper LÆS ARTIKEL
Ukrudtsbekæmpelse bygogbolig.dk ApS
Ukrudtsbekæmpelse LÆS ARTIKEL
Lav en beredskabsplan bygogbolig.dk ApS
Lav en beredskabsplan LÆS ARTIKEL
Skadedyr i roser og andre prydplanter bygogbolig.dk ApS
Skadedyr i roser og andre prydplanter LÆS ARTIKEL
Man må flage med andre landes flag bygogbolig.dk ApS
Man må flage med andre landes flag LÆS ARTIKEL

Har du produkter, der bør vises på bygogbolig.dk?

Få en redaktionel omtale af dit produkt overfor boligejere og håndværkere. Vi modtager gerne din pressemeddelelse og byggetips.

© 1998-2026 bygogbolig.dk ApS

CVR: 21347035
Usserød Kongevej 80, 1. Sal 
2970 Hørsholm 
Tlf. 70 227 227
Virksomhed