Designer Claus Dyre har revolutioneret VVS-branchen med opfindelsen af det banebrydende linjeafløb. For første gang nogensinde blev afløbet i brusenichen nemlig forvandlet fra en uskøn nødvendighed til et prisvindende designelement.
I utallige år har ingen stillet spørgsmål ved kuvertfaldets udfordringer. Indtil en revolutionær mand fik en unik idé. Drevet af en passion for smukke, funktionelle designløsninger opfandt designer Claus Dyre i 2003 unidrain®s linjeafløb – og satte samtidig nye standarder for afløb i vådrum. Samme år stiftede Claus Dyre Unidrain A/S og gjorde op med den sædvanlige, firkantede rist midt i badeværelsesgulvet.

Fra kloak til klasse
Når snakken faldt på design- og indretningsmuligheder, var badeværelset et overset rum for bare 10 år siden. Det fik Claus Dyre ændret radikalt, da han i år 2000 indledte et samarbejde med Statens Byggeforskningsinstitut (SBi). Målet var at designe et smukt og funktionelt afløb, der kunne monteres andre steder end midt i badeværelsesgulvet.
Afløb for kreativitet
Resultatet af Claus Dyres hårde arbejde blev et elegant, vægmonteret linjeafløb. Designeren har med unidrain®s solide produkter udvidet VVS-branchen, der nu strækker sig over flere områder inden for konstruktion, design og livsstil. Og smitter af på installatørernes hverdag.
Blandt unidrain®s produkter findes både linjeafløb i serierne ClassicLine og HighLine, samt sæbehylder og hjørneafløb. unidrain® har fastslået sin enorme popularitet med et imponerende salgstal på over 500.000 solgte afløb verden over. unidrain® har tilmed vundet flere prestigefyldte priser, og gjort badeværelset til et centralt rum for indretningsarkitekter verden over.
Et badeværelse skal være et sted, hvor du slapper af og genopfrisker dig selv. Indretningen og valg af produkter er afgørende for din oplevelse - Modsat ferier skal du have dit badeværelse mange år frem i tiden.
Med Duravit's ekstraordinære produkter kan vi hjælpe dig med en flot indretning med tidsløse produkter, der sikrer glæde på badeværelset mange år frem i tiden.
Alle Unidrain produkter er udviklet af danske arkitekter i tæt samarbejde med eksperter i vådrumsteknik og har alle relevante godkendelser både lokalt og internationalt.
Alle Unidrain produkter er udviklet af danske arkitekter i tæt samarbejde med eksperter i vådrumsteknik og har alle relevante godkendelser både lokalt og internationalt.

© 1998-2026 bygogbolig.dk ApS