Duer er skadevoldere

Vi har talt med Serviceansvarlig i Dansk Skadedyrsservice ApS, Brian Langholm omkring skadedyr generelt. Han oplyser om duen, den såkaldte bydue, som vi dagligt ser i vores gadebillede.

Duen er et overset problem, men vi kender den alle fra vores omgang i bymæssig bebyggelse, specielt i storkøbenhavn, hvor man ofte støder på duer og deres efterladenskaber, i form af dueunger, ekskrementer m.m. Alligevel ser mange mennesker ikke duen som et skadedyr og det på trods af faren ved at bo side om side med den, han oplyser at duer er smittebærer af alverdens sygdomme, herunder salmonella, tyfus, duemider, klanner og ikke mindst er støvet fra disse, sundhedsskadeligt i en grad der kan give uhelbredelige lungeskader. Ligeledes indeholder deres ekskrementer en slags syre, som ætser ind i murværk, tagsten m.m. og hvis problemet overses for længe, kan omkostningerne tage uanede dimensioner.

Brian Langholm oplyser at de hvert år, laver et utal af duesikringer og oprydninger efter duer, så med årene har de opnået en meget stor erfaring på området.

Duer i stand til at formere sig hele året, denne udvikling er steget i takt med de stadig bedre vejrmæssige forhold, som vi i Danmark , har oplevet de senere år.

Brian Langholm oplyser at han dagligt kontaktes af gør-det-selv folk fra boligselskaber, firmaer, private m.m. der kort lige vil have oplyst, om der er nogle ting de skal tage højde for, før de giver sig ud i selve oprensningen, som altid oplyser han at oprensning efter duer, altid bør og skal foretages af fagfolk, herunder autoriserede skadedyrsfirmaer, duerne skal evt. aflives, der skal sprøjtebehandles flere gange, der skal laves oprens, støvsuges, mikrostøvsuges, hele arbejdsprocessen bør kun udføres i korrekt beskyttelsesudstyr, for at beskytte personale mod alle de følgesygdomme som duer kan pådrage en. Brian Langholm giver herefter en længere redegørelse omkring selve oprensningsprocessen og sikkerhedsudstyr, som ikke er for mennesker uden en stor portion erfaring.

Brian Langholm opfordrer boligejere, firmaer, boligselskaber om at kontakte firmaet, Dansk Skadedyrsservice ApS, hvis de ønsker rådgivning omkring duer og skadedyr generelt. Ligeledes er man meget velkommen til at benytte deres hjemmeside, hvor man kan finde yderligere illustreret materiale om duer, sikringssystemer og skadedyr generelt.

Firma Adresse
Usserød Kongevej 80
2970 Hørsholm
Kontaktoplysninger
Telefon: 45162050
Hjemmeside: www.bygogbolig.dk

Nyeste artikler fra bygogbolig.dk ApS

Guide til valg af havetrampolin – Rund, oval eller firkantet? bygogbolig.dk ApS
Guide til valg af havetrampolin – Rund, oval eller firkantet? LÆS ARTIKEL
Find den rette trampolin – nemt og hurtigt med Luksuslegs trampolin-vælger bygogbolig.dk ApS
Find den rette trampolin – nemt og hurtigt med Luksuslegs trampolin-vælger LÆS ARTIKEL
Hvilken seng skal vi vælge til vores barn? bygogbolig.dk ApS
Hvilken seng skal vi vælge til vores barn? LÆS ARTIKEL
Hvilken trampolin skal du vælge til haven? bygogbolig.dk ApS
Hvilken trampolin skal du vælge til haven? LÆS ARTIKEL
Få en vintønde som cool bar i mandehulen bygogbolig.dk ApS
Få en vintønde som cool bar i mandehulen LÆS ARTIKEL
Få hjælp til økonomiske besparelser bygogbolig.dk ApS
Få hjælp til økonomiske besparelser LÆS ARTIKEL
Flotte plankeborde bygogbolig.dk ApS
Flotte plankeborde LÆS ARTIKEL
Hvordan ser fremtiden ud for byggeriet? bygogbolig.dk ApS
Hvordan ser fremtiden ud for byggeriet? LÆS ARTIKEL
Boligejeres uvidenhed kan ende i bødestraf og erstatning bygogbolig.dk ApS
Boligejeres uvidenhed kan ende i bødestraf og erstatning LÆS ARTIKEL
Vi ønsker os flere lærepladser til jul bygogbolig.dk ApS
Vi ønsker os flere lærepladser til jul LÆS ARTIKEL
Hvilken trampolin skal du vælge til haven? bygogbolig.dk ApS
Hvilken trampolin skal du vælge til haven? LÆS ARTIKEL
En Corner til havehyggen bygogbolig.dk ApS
En Corner til havehyggen LÆS ARTIKEL
Støvfri slibning bygogbolig.dk ApS
Støvfri slibning LÆS ARTIKEL
Kontakt en Energikonsulent bygogbolig.dk ApS
Kontakt en Energikonsulent LÆS ARTIKEL
Dampe og kemikalier fra vægge og lofter? bygogbolig.dk ApS
Dampe og kemikalier fra vægge og lofter? LÆS ARTIKEL
Drivhuset som hobby bygogbolig.dk ApS
Drivhuset som hobby LÆS ARTIKEL
Boblebadet bygogbolig.dk ApS
Boblebadet LÆS ARTIKEL
Overfladebehandling af murværk bygogbolig.dk ApS
Overfladebehandling af murværk LÆS ARTIKEL
Køl og frys bygogbolig.dk ApS
Køl og frys LÆS ARTIKEL
Hallogenlys til almindelig fatning bygogbolig.dk ApS
Hallogenlys til almindelig fatning LÆS ARTIKEL

Har du produkter, der bør vises på bygogbolig.dk?

Få en redaktionel omtale af dit produkt overfor boligejere og håndværkere. Vi modtager gerne din pressemeddelelse og byggetips.

© 1998-2026 bygogbolig.dk ApS

CVR: 21347035
Usserød Kongevej 80, 1. Sal 
2970 Hørsholm 
Tlf. 70 227 227
Virksomhed