bygogbolig.dk ApS

Dansk Træfiberisolering – Det naturlige valg

| Skrevet af bygogbolig.dk ApS d. 7. december 2006

Lang tradition for træ som isoleringsmateriale

Træmateriale har i Skandinavien og Nordamerika i århundreder været anvendt som isoleringsmateriale, typisk i form af træspåner. Selv meget gamle konstruktioner, med træ som isoleringsmateriale, er stadig intakte og uden tegn på nedbrydning.
I disse gamle konstruktioner findes ikke nutidens form for dampspærre. I stedet er konstruktionerne fuldt diffusionsåbne, således at fugt frit kan transporteres. Derved op- og affugtes materialerne naturligt efter årstidernes vejrlig og brug af bygningerne.

Nu- og fremtidens isoleringsmateriale

I dag prioriteres et lavt energiforbrug højere og højere. Dette kræver bedre isoleringsmaterialer og konstruktioner med større isoleringsevne. Dermed skabes også et stort temperaturfald over isoleringslaget. Samtidig producerer den moderne familie mere fugt indendørs med deraf følgende mulighed for fugtproblemer.
En højisolerende konstruktion, hvor fugtproblemer undgås, kræver derfor både lufttæthed, et effektivt isoleringsmateriale (indeholdende masser af stillestående luft), samt en korrekt fugtdimensionering med anvendelse af dampbremse eller damspærre.
Derfor er træmateriale i form af træfiber – fremstillet med nutidens produktionsteknologi – som skabt til isoleringsformål. Med træfiber opnås en tæt isolering, der bidrager til høj lufttæthed og fornem lydisolering. Samtidig forekommer der i materialet masser af stillestående luft i og omkring fibrene med høj isoleringsevne til følge.

Træfiber har desuden gode fugtregulerende egenskaber (plastmembran kan undgås), meget lang levetid ved overholdelse af simple konstruktionsregler, og det kan brandhæmmes.
Miljømæssigt fås næppe et bedre materiale: Lavt energiforbrug ved fremstilling, det er behageligt at arbejde med (minimal støvmængde og ingen kløe) og til sin tid kan materialet enten genanvendes eller blot komposteres.

Altså ingen miljømæssige spørgsmålstegn!

Prismæssigt er træfiber fra Dansk Træfiberisolering oven i købet særdeles konkurrencedygtigt.
Træfiber er naturens eget højeffektive isoleringsmateriale fremstillet med industriel effektivitet. Bæredygtighed i forhold til natur og miljø er i orden.



customer-logo

Firma Adresse

Usserød Kongevej 80
2970 Hørsholm

Nyeste artikler fra bygogbolig.dk ApS
Få en vintønde som cool bar i mandehulen
bygogbolig.dk ApS
Få en vintønde som cool bar i mandehulen
Læs artikel
Få hjælp til økonomiske besparelser
bygogbolig.dk ApS
Få hjælp til økonomiske besparelser
Læs artikel
Flotte plankeborde
bygogbolig.dk ApS
Flotte plankeborde
Læs artikel
Hvordan ser fremtiden ud for byggeriet?
bygogbolig.dk ApS
Hvordan ser fremtiden ud for byggeriet?
Læs artikel
Boligejeres uvidenhed kan ende i bødestraf og erstatning
bygogbolig.dk ApS
Boligejeres uvidenhed kan ende i bødestraf og erstatning
Læs artikel
Vi ønsker os flere lærepladser til jul
bygogbolig.dk ApS
Vi ønsker os flere lærepladser til jul
Læs artikel
Jordkørsel og materialer til bygge- & anlægsopgaver
bygogbolig.dk ApS
Jordkørsel og materialer til bygge- & anlægsopgaver
Læs artikel
Nemt Fundament har skruet sig fast i Nansensgade
bygogbolig.dk ApS
Nemt Fundament har skruet sig fast i Nansensgade
Læs artikel
Indlæs flere artikler...

Få byggetips og inspiration fra bygogbolig.dk

Du får gratis lækkert nyhedsbrev med byggetips og viden om byggematerialer, der hjælper dig i valget af produkt til dit byggeri.

Har du produkter, der bør vises på bygogbolig.dk?

Få en redaktionel omtale af dit produkt overfor boligejere og håndværkere. Vi modtager gerne din pressemeddelelse og byggetips.