Dansikring Direct håndterer brand, overfald og indbrud

PIRCam er en unik kombination af en rumføler og et intelligent videokamera, som øger din sikkerhed væsentligt. PIRCam registrerer kontinuerligt, hvad der sker, og analyserer bevægelsesmønsteret hos den eller det, der bevæger sig i lokalet.


Indbrud
Ved at analysere bevægelsesmønsteret hos den eller det, der bevæger sig i lokalet, kan PIRCam® skelne menneskelige bevægelser fra andre typer bevægelser.


Hvis en person kommer ind i det sikrede område, sendes en alarm med høj prioritet og en videosekvens til kontrolcentralen – hændelsen markeres med en rød ramme. Hvis PIRCam registrerer en ikke-menneskelig bevægelse, f.eks. et blafrende gardin eller et stykke faxpapir på afveje, sendes der en alarm med lavere prioritet og en videosekvens, hvor hændelsen er markeret med en gul ramme. Prioriteringen af alarmen gør, at operatøren hurtigere kan reagere korrekt og effektivt – f.eks. sende en vagtpatrulje, samt orientere politiet.

Overfald
Videokameraet i PIRCam® filmer i alarmsituationer. Det betyder, at PIRCam® kan kobles til en overfalds-alarm og dermed bruges, selvom alarmen er slået fra. Skulle der opstå en trusselssituation, f.eks. i en butik, behøver personalet blot at trykke på overfalds-
knappen for at sende et alarmsignal med tilhørende videosekvens til kontrolcentralen. Det betyder, at vores alarmoperatører kan følge hændelsen og straks orientere politiet. PIRCam® giver desuden øget tryg-hed for både politi og vagt, da de får mulighed for at forberede sig på det, der venter dem i den enkelte situation.

Brand
PIRCam kan muliggøre hurtigere indsats i tilfælde af brand. Hvis PIRCam registrerer hurtig røg- og varmeudvikling eller kraftige temperaturforandringer sendes der straks et alarmsignal med tilhørende videosekvens til kontrolcentralen. Det betyder, at vores alarmoperatører har god mulighed for at vurdere, hvad der er sket samtidig med, at vi har mulighed for at orientere brandvæsenet. Videosekvensen hjælper os til at analysere en alarmsituation og vi har derfor med stor sandsynlighed straks mulighed for, at verificere evt. brand på stedet – allerede inden vagten er kommet frem. Er PIRCam® koblet til en røgdetektor øges sikkerheden yderligere, da røg ofte udvikles, før det begynder at brænde.

Hvis der er alarm, ved vi hvorfor.
Dansikring Direct er hos dig døgnet rundt, hele året.

Firma Adresse
Carlsensvej 8
4600 Køge
Kontaktoplysninger

Nyeste artikler fra Verisure

Verisure Pro til erhverv Verisure
Verisure Pro til erhverv LÆS ARTIKEL
Verisure klimadetektor Verisure
Verisure klimadetektor LÆS ARTIKEL
Nyhed! Musedetektor Verisure
Nyhed! Musedetektor LÆS ARTIKEL
Verisure vanddetektor Verisure
Verisure vanddetektor LÆS ARTIKEL
Verisure Night Control Verisure
Verisure Night Control LÆS ARTIKEL
Personlig sikkerhed på arbejdspladsen Verisure
Personlig sikkerhed på arbejdspladsen LÆS ARTIKEL
Tyverialarm med kameradetektor for hurtig verifikation af alarmårsag Verisure
Tyverialarm med kameradetektor for hurtig verifikation af alarmårsag LÆS ARTIKEL
Hjælpen er kun ét klik væk Verisure
Hjælpen er kun ét klik væk LÆS ARTIKEL
Slå alarmen fra, når du låser døren op! Verisure
Slå alarmen fra, når du låser døren op! LÆS ARTIKEL
Fjernstyr dit Panasonic klimaanlæg med Verisure app Verisure
Fjernstyr dit Panasonic klimaanlæg med Verisure app LÆS ARTIKEL
Kæledyrsvenlig privatalarm Verisure
Kæledyrsvenlig privatalarm LÆS ARTIKEL
Nu kan du styre hjemmets elektronik med et enkelt klik på din Smartphone Verisure
Nu kan du styre hjemmets elektronik med et enkelt klik på din Smartphone LÆS ARTIKEL
Gratis sikkerhedstjek - professionel erhvervssikring Verisure
Gratis sikkerhedstjek - professionel erhvervssikring LÆS ARTIKEL
Hjælpen er kun ét klik væk Verisure
Hjælpen er kun ét klik væk LÆS ARTIKEL
At slå alarmen til og fra, er den rene barneleg Verisure
At slå alarmen til og fra, er den rene barneleg LÆS ARTIKEL
Privatalarm med fotodetektor Verisure
Privatalarm med fotodetektor LÆS ARTIKEL
Få alarm - selv om du har kæledyr Verisure
Få alarm - selv om du har kæledyr LÆS ARTIKEL
Fokus på overvågning gavner den almene sikkerhed Verisure
Fokus på overvågning gavner den almene sikkerhed LÆS ARTIKEL
Tyverialarm med kameradetektor for hurtig verifikation af alarmårsag Verisure
Tyverialarm med kameradetektor for hurtig verifikation af alarmårsag LÆS ARTIKEL
Nu bliver din lås smartere Verisure
Nu bliver din lås smartere LÆS ARTIKEL

Har du produkter, der bør vises på bygogbolig.dk?

Få en redaktionel omtale af dit produkt overfor boligejere og håndværkere. Vi modtager gerne din pressemeddelelse og byggetips.

© 1998-2026 bygogbolig.dk ApS

CVR: 21347035
Usserød Kongevej 80, 1. Sal 
2970 Hørsholm 
Tlf. 70 227 227
Virksomhed