VELUX Danmark A/S

Behagelige temperaturer i lyse rum

Døre & vinduer | Skrevet af VELUX Danmark A/S d. 7. juli 2006

Sommersolen giver lys og varme i boligen, og når temperaturen inden døre bliver for høj vælger mange at trække gardinerne for. Nedrullede gardiner afskærer dog boligen fra meget af det dags- og sollys, som vi danskere holder så meget af. Heldigvis findes der en bedre løsning: Markiser i transparent netdug, der på én gang lukker lyset ind og varmen ude – og bibeholder udsigten til himmel og natur.

Ind med lyset, ud med varmen
Gerda og Vagn Nielsen fra Randers fik for otte år siden omdannet førstesalen i deres bolig til beboelse, og i den forbindelse valgte de at indbygge fem ovenlysvinduer i taget. Parret nød deres nye lyse og luftige etage med kig til himlen, men om sommeren syntes de dog, at etagen kunne blive lovlig varm. Parret satte persienner op, men de holdt ikke varmen effektivt ude. Løsningen fandt de først, da de fik monteret markiser på alle fem vinduer.

Foto: VELUX markiser med transparent netdug egner sig til de rum, hvor man ønsker at kunne holde varmen ude, uden at der blokeres for sol- og dagslys.

– Før vi fik markiserne, kunne der blive meget varmt på vores førstesal i sommermånederne. Det betød, at vi ikke opholdt os deroppe mere end højst nødvendigt om sommeren, og det var jo lidt ærgerligt, for vi holder jo meget af førstesalens lys og flotte kig til himlen. Så vi var glade, da vi fik den idé at sætte markiser op i stedet: De holder varmen ude, uden at etagen er blevet spor mørkere af den grund, og uden at tage den flotte udsigt, fortæller Vagn.

Nyt liv i ”gamle” rum
Den nye etage har været brugt til beboelse i otte år, men det er først denne sommer, at den virkelig er kommet til sin ret. Markiserne blev sat op i foråret og har gjort etagen behagelig kølig at opholde sig på, selv nu på den hedeste sommerdag. De ”gamle” rum på førstesalen er blevet tilført nyt liv – faktisk er etagen nu blevet parrets yndlingssted at tilbringe de varme timer midt på dagen.

– Vores soveværelse er nok det rum, hvor markiserne har gjort den største forskel. Vi har to sydvendte ovenlysvinduer i soveværelset, og før kunne der blive meget varmt, særligt sidst på dagen. I dag har vi markiserne rullet ned dagen lang og vinduerne lidt på klem hele døgnet, og det har gjort, at soveværelset i dag har en behagelig kølig temperatur. Også arbejdsværelset er blevet endnu bedre at opholde sig i. Før måtte vi have blæseren på for fulde gardiner, men det er ikke nødvendigt mere, fortæller Vagn.

God rådgivning
Da Gerda og Vagn besluttede sig for at montere markiser på deres ovenlysvinduer, gik de selv på nettet og orienterede sig om produktmulighederne. Valget faldt på VELUX markiser i sort trans-parent netdug, fordi parret drømte om en markise, som ville holde varmen ude uden at blokere for dagslyset.

– Markiserne blev leveret præcis til tiden og var lette at montere, det hele tog under en time! Vi er simpelthen så glade for vores nye markiser. Folk, der har ovenlysvinduer, men ikke markiser, snyder sig selv for den fantastiske oplevelse at have et dejligt svalt – og samtidigt lyst – hjem, siger Vagn begejstret.

Foto: Her ses et køkken, hvor ovenlysvinduerne er skærmet af med markiser med transparent netdug. Markisen opfanger solens stråler, inden de når at ramme ruden, så rummet kan holdes dejlig sval, samtidigt med at det oplyses af dagslys.

Markiser – transparente eller lystætte
VELUX markiser fungerer på den måde, at de opfanger solens stråler, inden de overhovedet når ruden, og derfor holder de varmen effektivt ude. Alle markiser kan monteres indefra på ca. 10 minutter, og placeres helt diskret, nærmest som et udendørs rullegardin, der slet ikke kan ses, når markisen ikke er i brug. Markiserne leveres manuelt betjente eller med snore- eller fjernbetje-ning.

Transparente markiser er perfekte til rum, hvor man ønsker, at solens varme holdes ude uden at der blokeres for dagslyset og en køn udsigt. Ønsker man en 100 pct. beskyttelse mod solens strå-ler, er markiser med lystæt dug også en mulighed. VELUX markiser er designet, så de passer perfekt til alle VELUX ovenlysvinduer og nemt kan kombineres med indvendig
solafskærmning.



customer-logo

Firma Adresse

Breeltevej 18
2970 Hørsholm

Nyeste artikler fra VELUX Danmark A/S
Dug på ruder udvendigt…
VELUX Danmark A/S
Dug på ruder udvendigt…
Læs artikel
Elegant ovenlys i huset med fladt tag
VELUX Danmark A/S
Elegant ovenlys i huset med fladt tag
Læs artikel
Sæt energioptimering på listen over nytårsfortsætter
VELUX Danmark A/S
Sæt energioptimering på listen over nytårsfortsætter
Læs artikel
Langebjergskolen foran på indeklimafronten
VELUX Danmark A/S
Langebjergskolen foran på indeklimafronten
Læs artikel
Fordi lys skaber liv
VELUX Danmark A/S
Fordi lys skaber liv
Læs artikel
Slip af med juleosen – fem gode råd
VELUX Danmark A/S
Slip af med juleosen – fem gode råd
Læs artikel
Energirenovering af din bolig er blevet lidt mere overskuelig
VELUX Danmark A/S
Energirenovering af din bolig er blevet lidt mere overskuelig
Læs artikel
Pynt dine vinduer til jul og spred hygge
VELUX Danmark A/S
Pynt dine vinduer til jul og spred hygge
Læs artikel
Indlæs flere artikler...
Brochurer
Circadian House
VELUX Danmark A/S
Få det hele med
VELUX Danmark A/S
Vedligehold og få større udbytte af din ovenlysløsning
VELUX Danmark A/S
Sommerhus brochure
VELUX Danmark A/S
Velux lysningspaneler
VELUX Danmark A/S
VELUX solvarme
VELUX Danmark A/S
VELUX solvarme
VELUX Danmark A/S
Indlæs flere brochurer...

Få byggetips og inspiration fra bygogbolig.dk

Du får gratis lækkert nyhedsbrev med byggetips og viden om byggematerialer, der hjælper dig i valget af produkt til dit byggeri.

Har du produkter, der bør vises på bygogbolig.dk?

Få en redaktionel omtale af dit produkt overfor boligejere og håndværkere. Vi modtager gerne din pressemeddelelse og byggetips.