Gennem mere end 80 år har Scholtes fabrikkerne i Alsace i Frankrig fremstillet indbygningsovne og bordkomfurer til de kræsne forbrugere. I Danmark har Scholtes været solgt i mere end 40 år.
Produktionen er for 10 år siden flyttet til Italien. Der er kommet nye designs til, herunder vores flotte Phillip Starck køleskab tillige med den helt nye og meget stilfulde linie “Attitude” by David Lewis. Hjertet ligger stadig i Frankrig og det er derfor stadig den kendte franske mesterkok, Phillip Rogé, som står bag alle programmeringerne af vores produkter.
Målet for Scholtes har fra begyndelsen været at videreudvikle og forbedre produkterne, ikke kun deres funktion, men også vedligeholdelse og rengøring.
Scholtes har været først med udviklingen af ovne til den private husholdning fra det proffessionelle køkken. “Succes cooking” er 5 automatiske stegeprogrammer, 4 automatiske bageprogrammer og 2 unikke pizza-programmer med specielt udviklede bagestene, der kan opvarmes til 330 grader og derfor gør det muligt at bage perfekte tynde pizzaer på bare 3 minutter.
Scholtes har alle varianter af komfurer, keramisk, halogen, induktion og gas. De sidste 2 er kendetegnet ved hurtig varme, hurtig regulering og nem rengøring.
Som de eneste på det danske marked har Scholtes et såkaldt “cookeye” system, som sikrer, at selv mælk ikke koger over og at smør eller olie ikke brænder på ved stegning. Derudover har “cookeye” indbyggede programmer til kogning af f.eks. pasta.
Se i øvrigt også Scholtes’ store sortiment i køleskabe, emhætter, opvaskemaskiner, vaskemaskiner og fritstående komfurer.
Geminivej 50
2670 Greve
Du får gratis lækkert nyhedsbrev med byggetips og viden om byggematerialer, der hjælper dig i valget af produkt til dit byggeri.
Få en redaktionel omtale af dit produkt overfor boligejere og håndværkere. Vi modtager gerne din pressemeddelelse og byggetips.