Adlo Sikkerhedsdøre ApS

Vintervejr lammer internationale tyve

Døre & vinduer | Skrevet af Adlo Sikkerhedsdøre ApS d. 10. marts 2011

Faldet i antallet af anmeldelser 2010 er højere i årets første (-7 %) og sidste kvartal (-10 %). I disse perioder har der været meget sne i hele Europa og det har været svært for de internationale tyve at køre bil til Danmark. I øvrige kvartal er faldet -3 %.

Danmark har den højeste andel af indbrud, sammenlignet med 17 lænder i Vesteuropa. Det er for eksempel 5 ganger så mange indbrud per indbyggere end i Finland. Det er ikke danskerne som er mere uærlige end mennesker i andre lænder. Nej, det er de internationale tyve som har opdaget at det findes meget penge og en lav beskyttelse her i Danmark. Det er nemt for dem at tage hit, lave indbrud og sælge tyvekosterne i Mellemeuropa. Risikoen for dem er meget lav i forhold til deres fortjeneste.

Regeringens indbrudspakke hjælper mest mod de lokale tyve. Den eneste indsats der beskytter mod internationale tyve er perimeter beskyttelse. Det har været megen snak om at udskifte låsene, men det er døren/træet som er det svage led, siger Göran Erwe, fra Adlo Sikkerhedsdøre. ”– Alle ved hvad som er stærkest, stål eller træ. Det er trædøren eller trækarmen som går i stykker, ikke låsen, når tyven sparker eller brækker døren op.” Derfor er det ikke tilstrækkeligt at skifte låsene. Det er døren der skal skiftes ud hvis beskyttelsen skal blive bedre.

Bekæmpelsen af indbrudskriminalitet er en fælles opgave, hvor borgerne kan hjælpe ved at sikre deres hjem, holde øjne og øre åbne og ved at undlade at købe hælervarer.


FAKTA:
En sikkerhedsdør består af en stålkerne overdækket med træoverflade og leveres med en stålkarm. Den beskytter mod brand, indbrud, støj, røg og skud. Dørene er muligt at få i den samme design som den gamle dør. Omkostningerne er ikke så store i forhold til de skader et indbrud årsager, eller i forhold til den værdi som findes i en bolig. Og en ny dør skal virke dagligt i mange år.



Adlo Sikkerhedsdøre ApS

customer-logo

Firma Adresse

Linnésgade 20 st
1361 København K.

Nyeste artikler fra Adlo Sikkerhedsdøre ApS
Indbrud er kommet for at blive
Adlo Sikkerhedsdøre ApS
Indbrud er kommet for at blive
Læs artikel
Vintervejr lammer internationale tyve
Adlo Sikkerhedsdøre ApS
Vintervejr lammer internationale tyve
Læs artikel

Få byggetips og inspiration fra bygogbolig.dk

Du får gratis lækkert nyhedsbrev med byggetips og viden om byggematerialer, der hjælper dig i valget af produkt til dit byggeri.

Har du produkter, der bør vises på bygogbolig.dk?

Få en redaktionel omtale af dit produkt overfor boligejere og håndværkere. Vi modtager gerne din pressemeddelelse og byggetips.