Kontorer som er plaget af sollys kan ved hjælp af solfilm få et meget bedre indeklima. Det garanterer en ugeneret hverdag uden indkig og gener ved at solen kan nå ind og påvirke computerskærmen eller medarbejderen.
Det er en anderledes form for solafskærmning og et godt alternativ til markiser og ikke mindst en hel del billigere.
Mange private hjem benytter også solfilm. Det er typisk familier, der bor tæt på en offentlig vej, i rækkehus eller lignende og som føler sig generet af forbipasserende udenfor. Med en film på vinduerne er udsigten bevaret og samtidig sikres privatlivets fred.
Her er det oftest og med stor fordel en spejlfilm, der anvendes eller en matteret klar film, der giver et sandblæst look. Denne film er meget brugt på badeværelser, ambulancer eller andet, hvor man vil sikre, at der ikke er indblik.
Prisen er helt afhængig af vinduets størrelse, form, antallet af ruder mv.
Frederiksborgvej 69
3450 Allerød
Du får gratis lækkert nyhedsbrev med byggetips og viden om byggematerialer, der hjælper dig i valget af produkt til dit byggeri.
Få en redaktionel omtale af dit produkt overfor boligejere og håndværkere. Vi modtager gerne din pressemeddelelse og byggetips.