I badeværelset skal tre ting gå op i en højere enhed: Det skal se godt ud. Tingene skal fungere. Og vi skal huske at gemme lidt vand til de næste generationer!
Stilmæssigt er det vigtigt at søge et designudtryk, som matcher badeværelset og huset. Alle muligheder står åbne – fra landlig/romantisk stil – over stramme designarmaturer – til high tech eller overdådighed.
Her skal der tænkes i sammenhænge. Bor man for eksempel i et funkishus, og skal modernisere badeværelset – er romantikken næppe det rette valg. Og omvendt: Et fuldstændig tjekket badeværelse i sort og hvidt og stål, ville næppe klæde det lille hus på landet.
Find en stil, der passer det øvrige hus – og husk at mange fabrikanter tilbyder håndvaskearmatur og termostat i samme serie, så installationerne danner en helhed. Flere kan sågar tilbyde køkkenarmaturer, korte håndvaskearmaturer (til gæstetoilettet) og hele serier til badeværelset i samme design – så man kan fastholde et tema i hele huset!

© 1998-2026 bygogbolig.dk ApS