Banebrydende bord udfordrer tyngdekraften

Den danske møbelproducent R. Randers og arkitekt Troels Grum-Schwensen er gået sammen om en innovativ nyhed, der forener nytænkning med naturens love. Resultatet er det multifunktionelle bord Grip, som sætter helt nye standarder for dansk møbeldesign.


Som linedanserens leg på snoren balancerer Grip magisk på tyngdekraftens kant, og bordets konstruktion afslører hurtigt, at designet er noget helt særligt. Bordpladen nærmest svæver hen over benene, der breder sig som en vinkel ned mod gulvet.

”Grip er tegnet ud fra en helt ny idé om, at bordet bliver mere stabilt, jo mere det belastes. Omdrejningspunktet er den bærende, diamantformede bjælke, der er placeret under bordpladen, og som benene griber omkring som en tang. Når bordpladen belastes, strammes grebet om bjælken, og konstruktionen bliver låst yderligere,” siger Troels Grum-Schwensen.

Udvid i det uendelige
Det smarte gribesystem gør, at benene til hver en tid kan flyttes rundt langs den bærende bjælke. Når benene placeres helt ude ved bordenden, udnyttes pladsen langs bordet optimalt, mens der bliver plads ved de to ender, hvis benene sættes lidt inde.

Den stærke bjælke gør, at to bensæt kan bære en bordplade på op til fem meter, og bordet kan udvides i det uendelige ved at tilføje flere bordplader og ben. Det sætter fleksibiliteten i front, og Grip er ikke svær at se i både kantiner, mødelokaler og på kontorer.

Tre unikke udgaver
Grip-bordet fås i tre udgaver, der hver især har sit unikke kendetegn. Grip Meeting er kendetegnet ved en 108 centimeter bred bordplade i to forskellige tykkelser, enten 19 mm beklædt med linoleum eller laminat eller 12 mm kompaktlaminat. Bordet er særligt velegnet i store kontorlandskaber, hvor mange medarbejdere sidder sammen ved ét langt skrivebord.

Med lidt mindre bredde på 80 centimeter passer Grip Basic perfekt til den stilfulde kantine med behov for mange siddepladser. Den særlige benkonstruktion giver et roligt, arkitektonisk udtryk med et frit spænd på op mod tre meter. På den måde undgås det sædvanlige flimmer af ben, når to borde sættes sammen.

Spydspidsen er Grip Glass, som synliggør bordets konstruktion med de knibtang-lignende ben, der smukt griber om den sekskantede bjælke.

Bordene fås i hvid, lys grå, mørk grå og sort, ligesom benene også kan lakeres i et væld af matchende kulører.


Har du produkter, der bør vises på bygogbolig.dk?

Få en redaktionel omtale af dit produkt overfor boligejere og håndværkere. Vi modtager gerne din pressemeddelelse og byggetips.

© 1998-2026 bygogbolig.dk ApS

CVR: 21347035
Usserød Kongevej 80, 1. Sal 
2970 Hørsholm 
Tlf. 70 227 227
Virksomhed